Listina o vypořádání se sporu mezi právovárečným měšťanstvem a obcí Libochovickou ze dne 24.května roku 1849.





(Kaubek - Děje města Libochovic)


Narovnání.
V srovnalosti zavedeného protokolu de praes. 6. dubna b. r. (1849) N. Exh. 244 jud. mezi pány plnomocníky pravovárečného a mezi plnomocníky od pravovarního užitku až dosaváde vyloučeného měšťanstva následovní narovnání ohledně rozdělení pivovarního užitku se docílilo:
1. Prohlašují plnomocníci veškerého várečného měšťanstva, že budoucně třetí díl celého užitku zdejšího měšťanského pivovaru, a sice nejen celoroční pachtovní činže na penězích, nýbrž i také vymíněného piva od 42 sudů a mláta veškerému měšťanstvu, to jest na všichni usedlí měšťané města Libochovic v přiměřených podílech dle gruntovní daně a domovní kontribuce (která poslední však u každého měšťana v stejné částce od 40 kr. k. m, na jeden dům neb číslo popsání, třeba i více se platilo, se vezme) k rozdělení připadnouti má a připadne ostatní dvě třetiny jedině mezi až doposaváde určitými várečníkami se v do nynějška pozorovaném způsobu rozvrhnou.
2. Na tento 3. díl jen každý měšťan právo nabyde, pročež jen ten, který vskutku právo měšťanské vydobyto míti bude a gruntovní neb domovní daň platit bude, právo na takový váreční podíl míti má , při čemž se výslovně ustanovuje, že jen držitelové a spoluměšťanové přítomně, to jest až do dnešního dne vystavených domů dle 1. článku na tento pivovarní užitek právo a podíl míti mají a budou, pročež všecky budoucně nově vystavené domy od tohoto užitku vyloučeny zůstanou.
3. Ta v této důležitosti se v tahu vynacházející právní rozepře u delegovaného Terezínského soudu se za skončenou prohlašuje a všecky z příčiny té samé od obou stran zběhlé outraty, i tehdy i také za neváreční měšťanstvo, z váreční kasy se zapravějí, pročež se obě strany zavazují, hned moci obzvláštního zakročení od tohoto sporu u Terezínského magistrátu odstoupiti.
4. Když pravovárečné měšťanstvo z váreční kasy znamenité poplatky (hned od 1. května 1841), ba i takových výloh, které se veškerého měšťanstva týkají, učinilo, mezi kterými obzvláštně zapravení tržní ceny za dům č. 3b a skrze v patřičném stavu udržení kasáren, obsaženo jest, tak pravováreční měšťanstvo všech práv se odříká, z této příčiny na ostatním měšťanstvu nějakou náhradu požádati naproti čemuž zase za
5. veškeré neváreční měšťanstvo oprávněno není a nebude, za minulý čas kladení oučtů z pivovarních užitků požádati.
6. Uznávají až doposaváde od pivovarních užitků vymíněné měšťané onou v knize kontraktní lit. M fol. 77-86 vtělenou konsignací pivovarních domův za pravou, a ty až doposaváde od pivovarních užitků vyloučené měšťané jedině dle §. l právo na rozdělení třetího dílu užitků mezi veškeré usedlé měšťanstvo Libochovské nabudou na ten pád ale kdyby jeden neb druhý se domníval, že jeho domu stejná vlastnost pivováreční přináleží, tak toto jeho právo ve lhůtě od 6 měsíců v platnost uvésti má, an sice po vypršení lhůty neb času tohoto práva zbaven býti má a více vyslyšen nebude.
7. Stojí nepivovárečnému měšťanstvu svobodno, skrze ustanovený výbor kladený účet nahlédnouti a jejich námitky do 30 dnů zanésti, jakož i také ke každému dělení užitku ten samý odeslati.
8. Kdyby pravováreční měšťanstvo dnes neb zítra právo k táhnutí kořalky vydobylo, tak také třetí díl užitku toho samého na veškeré usedlé měšťanstvo jako od pivovarního užitku k rozdělení přijde.
9. Zavazuje se pivovárečné měšťanstvo užitky z pivovaru nikdy od jejich domův neodtrhnouti, jako se také ostatní měšťanstvo zavazuje, od jejich gruntův tyto užitky nikdy neodtrhnouti.
10. K udržení, ba i k vyvýšení ceny zdejšího pivovaru se veškeré měšťanstvo pro sebe a dědiče zavazuje, nikdy mimo když z ohledu zdraví to od úřadu povoleno bude, cizé pivo bráti neb šenkovati, i také tenkráte, kdyby nucené brání piva (Bierzwang) vyzdvihnuto neb právo k vaření piva svobodno dáno bylo.
11. Platnost tohoto narovnání již od 1. ledna 1849 počíná, a tehdy již od toho času běžící užitky z pivovaru v nadurčitém způsobu se rozdělují.
12. K pojištění všech těchto práv a zavázanlivostí se také vynešení tohoto narovnání vtěliti a vyznamenati může.
13. Obě strany prohlašují, že při přítomném narovnání to od oného u zdejšího magistrátu zavedeného narovnání de praes. 2. ledna 1849 N. Exh. 8 docela schází.
14. Obě strany každou námitku proti tomu narovnání z příčiny té, že takové dnešního dne jakožto na ferialním dnu se protokolírovalo, učiniti se docela odříkají i v tomto ohledu platnost tohoto urovnání uznávají.
15. Posléz plnomocníci vyjadřují, že oni společně pána právníka Kaubka splnomocňují, aby on sám ve jmenu ostatních plnomocníků patřičné zakročení o vtělení a vyznamenání zanesl.
O čemž se obě strany vyrozumívají.
Od magistrátu města Libochovic dne 21. dubna 1849.

Fanta, radní.
Delegovaný magistrát c. k. svobodného města a pevnosti Terezína vtěleni nadstojícího narovnání a výnosu následovním dodatkem povolil:
Čís. exh. 389 jud.
Přítomný právní výnos se na věčnou památku docíleného vyrovnání mezi Libochovickém slav. měšťanstvem ohledně rozdělení pivovárečného užitku a oběstranného dobrovolného upouštění od při zdejším magistrátu dle nařízení cís. král. vys. appelace zavedené právní rozepře jako i také k pojištění umluvených práv a povinností v patřičné knize vtěliti a vyznamenati povoluje.
Od magistrátu c. k. svobodného města a pevnosti Terezína dne 24. května 1849.
J. Jermann, purkmistr.
V nesl dne 27. srpna 1849 Vácslav Tlamich.


MENU :
Listiny, články :